Dibaş Su Teposu Temizlik Ve İzolasyon Servisi

Su Deposu Temizlik

Su Deposu Dezenfekte

Su Deposu Dezenfekte

Su depolarının belli aralıkları temizlenmesi ne kadar önemliyse dezenfeksiyonu da o kadar önemlidir. İkisinin de yeri ayrıdır ve birbirine karıştırılmamalıdır. Ancak su deposu her temizlendiğinde mutlaka dezenfeksiyon da yapılmalıdır. Hatta deponuzda yeni çıkan su deposu yalıtım maddeleri kullandıysanız yılda bir kez temizletebilirsiniz ama dezenfekteyi altı ayda bir mutlaka yenilemelisiniz. Su Deposu Dezenfekte etme, sağlık açısından size zarar vermeyecek su tüketmenize yarayacaktır.

Su Deposu Dezenfekte etme işleminin sağlık açısından iki önemli faydası vardır. İlki bulaşıcı hastalıkların yayılmasına sebep olan mikroorganizmaları yok etmektir. İkincisi ise içme sularında kötü tat ve kokuya sebep olan organik maddeleri ve organizmaları sudan uzaklaştırmaktır. Bulaşıcı hastalıkların en kolay yayılma şekli su ile olduğundan su deponuzun temizlik ve dezenfeksiyonuna çok özen göstermelisiniz. Depolarda uzun süre bekleyen sudaki klor etkisini yitireceğinden suda mikroorganizmaların oluşması kaçınılmazdır. Uzun süre dezenfekte edilmeyen depolarda suda farklı fiziksel ve kimyasal tepkimeler oluşur. Bu süreç bulaşıcı hastalık mikroplarının üremesi için en elverişli ortamdır. Suda oluşan bu kirli ortam suyun tadını, rengini ve kokusunu da değiştireceğinden su artık sağlık açısından ciddi bir tehdit içeriyor hale gelecektir.

Su Deposu Dezenfekte işlemlerinde, su depolarını tehdit eden bir başka durum da iyi izole edilmemiş depolara yakından geçen kanalizasyon borularından sızıntı olmasıdır. Bu sızıntılarla birlikte suya karışan canlı organizmalar insan sağlığı için büyük tehditlerdir. Artık zorunluluk haline gelen su deposu temizleme ve dezenfekte için bazı standartlar belirlemeli ve o doğrultuda hareket etmelisiniz.