Dibaş Su Teposu Temizlik Ve İzolasyon Servisi

Su Deposu Temizlik

Su Deposu Temizliği

Su Deposu Temizliği

Su Deposu Temizliği ve dezenfeksiyonu Sağlık Bakanlığı’nın 2007/67 numaralı genelgesinde belirttiği gibi her kurum ve kuruluşun belirli aralıklarla yaptırması gerekli zorunlu bir hizmettir. Genelgeye göre; bina ve konutlarda daha önce temizlik ve dezenfeksiyon yapılmamış depoların hemen temizlenmesi, kesinti olan dönemlerde 3 ayda bir, kesinti olmayan dönemlerde ise 6 ayda bir temizlenmesine karar verilmiştir. Kesinti olmadığı zamanlarda suyun depodan kullanılması sağlanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) araştırmasına göre ölüm sebepleri sıralamasında; kirli su tüketiminden ölenler, sigara ve alkol kullananların ardından altıncı sırada gelmektedir. Bu araştırma sonucu; Su Deposu Temizliği ve dezenfeksiyonu konularının ölümcül olabilecek kadar hayati önem taşıdığını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Su depolarının kirlenmesiyle şebekeden klorlanmış olarak gelen su kısa sürede dezenfeksiyonunu kaybeder ve tepkimeler oluşmaya başlar. Depodaki suda oluşan fiziksel ve kimyasal değişimler sonucunda suyun rengi, kokusu ve tadı başkalaşır. Bunun sebebi klorun aktifliğini yitirmesi sonucunda hepatit, kolera, tifo, dizanteri ve ishal gibi salgına dönüşebilecek bulaşıcı hastalık mikroplarının oluşmaya başlamasıdır.

Su Deposu Temizliği; suyu sağlıklı ve doğru yöntemlerle stoklamak adına son derece ciddiye alınması gereken bir işlemdir. Depo fiziksel temizliğinin ardından mutlaka kimyasal olarak da dezenfekte edilmeli, bakteri, mikrop ve mikroorganizmalardan arındırılmalıdır. Depodan gelen suyu içmiyor olabilirsiniz ancak suyla ilgili yapacağınız tüm işlemler düşünüldüğünde su deponuzun temiz ve hijyen olmasının ne kadar önemli olduğunu kavrayabilirsiniz.