Dibaş Su Teposu Temizlik Ve İzolasyon Servisi

Su Deposu Temizlik

Su Deposu Temizleme

Suyun canlılar için hayati önem taşıdığı bilinen bir gerçektir. Doğadaki hiçbir canlı susuz yaşayamaz. Ancak suyun bu öneminin yanı sıra pis sular da aynı düzeyde canlı hayatı için zararlıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün sürekli yayınladığı raporlarında insanların hayatını tehdit eden unsurlar sıralanır. Bu listede sigaradan ölüm, alkolden ölüm gibi sebepleri 6. sırada pis sulardan dolayı insan ölümleri yerini almaktadır. Evlerimizde kullandığımız şehir suyunun kesilme riskine karşı binalarda yaptırılan depolar da belirli aralıklarla temizlenmelidir. Su Deposu Temizleme, depoları kullanan kişiler için bilinenden çok daha fazla önem arz etmektedir.

Binalardaki su depoları içinde bulunan sular zaman içinde ortaya çıkan kimyasal ve fiziksel tepkimelerden dolayı tehlikeli bir hal alır. Bu nedenle de 4 ve 6 ay aralıklarla mutlaka temizletilmelidir. Su Deposu Temizleme konusunda uzman olan firmamız İstanbul genelinde hangi semtte olursanız olun depolarınızı temizlemeye taliptir. Temizletilmeyen depolarda biriken pislik ve mikropların çeşmelerimizden bize ulaştığı düşünülürse ve bizimde yemeklerimizde, demlediğimiz çayda ya da en basit ihtimalle elimizi yüzümüzü yıkarken bu mikroplara maruz kaldığımız düşünülürse su depolarımızı temizletmenin ihmal edilmemesi gereken bir işlem olduğu daha net ortaya çıkacaktır.

Uzun yıllardır İstanbul’un tüm ilçelerinde verdiğimiz Su Deposu Temizleme hizmeti ile kişilerin sağlığını tehdit eden durumlardan birini ortadan kaldırıyor olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz. Binalarınızdaki depolarınızı temizlerken Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ilaçlar kullanılmakta ve gereken bütün hijyen kurallarına da uyulmaktadır.

Su Deposu Temizliği

Su Deposu Temizliği

Su Deposu Temizliği ve dezenfeksiyonu Sağlık Bakanlığı’nın 2007/67 numaralı genelgesinde belirttiği gibi her kurum ve kuruluşun belirli aralıklarla yaptırması gerekli zorunlu bir hizmettir. Genelgeye göre; bina ve konutlarda daha önce temizlik ve dezenfeksiyon yapılmamış depoların hemen temizlenmesi, kesinti olan dönemlerde 3 ayda bir, kesinti olmayan dönemlerde ise 6 ayda bir temizlenmesine karar verilmiştir. Kesinti olmadığı zamanlarda suyun depodan kullanılması sağlanmalıdır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) araştırmasına göre ölüm sebepleri sıralamasında; kirli su tüketiminden ölenler, sigara ve alkol kullananların ardından altıncı sırada gelmektedir. Bu araştırma sonucu; Su Deposu Temizliği ve dezenfeksiyonu konularının ölümcül olabilecek kadar hayati önem taşıdığını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Su depolarının kirlenmesiyle şebekeden klorlanmış olarak gelen su kısa sürede dezenfeksiyonunu kaybeder ve tepkimeler oluşmaya başlar. Depodaki suda oluşan fiziksel ve kimyasal değişimler sonucunda suyun rengi, kokusu ve tadı başkalaşır. Bunun sebebi klorun aktifliğini yitirmesi sonucunda hepatit, kolera, tifo, dizanteri ve ishal gibi salgına dönüşebilecek bulaşıcı hastalık mikroplarının oluşmaya başlamasıdır.

Su Deposu Temizliği; suyu sağlıklı ve doğru yöntemlerle stoklamak adına son derece ciddiye alınması gereken bir işlemdir. Depo fiziksel temizliğinin ardından mutlaka kimyasal olarak da dezenfekte edilmeli, bakteri, mikrop ve mikroorganizmalardan arındırılmalıdır. Depodan gelen suyu içmiyor olabilirsiniz ancak suyla ilgili yapacağınız tüm işlemler düşünüldüğünde su deponuzun temiz ve hijyen olmasının ne kadar önemli olduğunu kavrayabilirsiniz.